INSPIRACE ZDRAVÍ, CHUTI A KRÁSY

Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti. (Tomáš Baťa) ............. A možnosti tu jsou....

Kefírové recepty

Z hotového kefíru si můžeš velmi jednoduše vyrobit chutný a zdravý tvaroh. Stačí velmi pozvolna zahřát kefír na teplotu přibližně 35 - 40oC (pro měkký tvaroh), čím teplejší, tím bude tvaroh tvrdší, a potom kefír přecedit přes hustou tkaninu a nechat chvíli odkapat. Sebraný tvaroh pak můžeš použít podle chuti. Například ušlehat s trochou mléka, osolit, vmíchat nasekané bylinky a máš tvarohovou pomazánku.
Pro ty, kdo jsou alergičtí na mléko kvůli laktóze se doporučuje upravit kefír ještě dál sekundární fermentací. Tento proces zredukuje obsah laktózy a je proto vhodný i pro ty, kdo kontrolují příjem cukrů a karbohydrátů. Metoda spočívá v tom, že slijeme čerstvý kefír (po 12 až 24 hodinách prvotní fermentace) do skleněné nebo plastové láhve, ne do víc než 3/4 obsahu, uzavřeme těsným víčkem a necháme stát v pokojové teplotě. Čas od času lahví zatřeseme a uvolněním víčka vypustíme CO2 z láhve a zase zavřeme. Takto může kefír zůstat až týden v chladnějším klimatu a 2 až 3 dny v teplejších podmínkách. Opět můžeme z lahve ubírat kefír ke konzumování a nahrazovat čerstvým, ale po týdnu je třeba láhev vyprázdnit a vypláchnout. Sekundární fermentací se také zvyšuje obsah vitamínů (hlavně kyselina listová) a kefír je potom kyselejší (což nám některým víc chutná).
Ingredience: 3 vejce, 2 hrnky polohrubé mouky, 1 vrchovatý hrnek moučkového cukru, 2 lžičky (káv.) kakaa, 2 hrnky KEFÍRU, 2 lžičky (káv.) sody, 1/2 HERY nebo jiného podobného tuku - nechat rozpustit. Můžeme dle chuti ještě přidat mletou skořici, vlašské ořechy, zkoušela jsem i slunečnicová semínka....

Postup: Všechno smíchat, nakonec do těsta vmíchat rozpuštěný tuk. Těsto nalít na vymazaný a moukou vysypaný plech a péct asi 25 minut ve střední troubě. Lze také posypat strouhaným kokosem nebo mletým ořechem nebo použít polevu z citronu a cukru. Fantazii se meze nekladou...:-)
 
Pokud dokážete o něčem snít, dokážete to i uskutečnit. (Walt Disney)