INSPIRACE ZDRAVÍ, CHUTI A KRÁSY

Když všichni mluví o nemožnostech, hledej možnosti. (Tomáš Baťa) ............. A možnosti tu jsou....

Jak kefírky použít?

Tibetská houba vám umožní si v klidu a pohodlí vašeho domova připravit kefírový nápoj, který má blahodárné účinky na lidský organismus. Nápoj z Tibetské houby chutná trochu jako zákys nebo podmáslí.

Na dva hrnky kefíru:
* 1 - 2 polévkové lžíce kefírových houbiček
* 1/2 litru mléka

Doporučuje se při přípravě nepoužívat kovové předměty (cedník, lžíce). Při styku s kovem houbičky ztrácí účinek a mohou zčernat. Nesmí se pak už používat. Ani nevystavovat kefír vysokým teplotám a čisticím prostředkům (vymývají-li se sklenice jarem, pořádně se musí vypláchnout a nechat vychladnout, než se do nich dají kefírky).

Postup: Použije se sklenice, která by měla být dost velká, aby zůstala část sklenice prázdná. Je dobré něčím nádobu přikrýt například gázou nebo papírovým ubrouskem, aby do ní nepadaly nečistoty a nepřitahovalo to hmyz. Naleje se do ní mléko, vloží houbičky a 24 hodin se nechá fermentovat v pokojové teplotě. Čím teplejší počasí, tím rychlejší fermentace. Mléko se neohřívá, klidně se dá použít studené z lednice, kefír se nesmí vystavovat vysokým teplotám! V průběhu zrání se může občas sklenicí zavrtět, zatřepat nebo promíchat plastovou nebo dřevěnou lžící (houba se nesmí dostat do styku s kovem), aby se ke kefírovým houbičkám dostalo nezpracované mléko - pokud se nechá sklenice jen tak stát, může se výsledný nápoj rozdělit na syrovátku a zdrcnutý kefír, ale to nevadí, protože se to dá zpět rozmíchat.

Jak se pozná, že je kefír hotový? Když se sklenicí zahýbá tak, aby se obsah rozléval po stěnách, zůstane na stěně sklenice typický kefírový povlak, který když odtéká, vytváří taková jakoby říční korýtka. No a je to hustší než mléko. Nebo je mléko rozdělené na syrovátku a sraženiny. Nebo se to může ochutnat. Prostě se to nechá dělat tak dlouho, jak dlouho je potřeba. Časem si určitě každý najde svůj ideální způsob, protože každý to máme rád trošku jinak. OK, kefír je hotový - má správnou konzistenci i vůni - tak co teď? Procedit obsah přes kefírový (plastový) cedník do nějaké jiné nádoby, ze které kefír buď hned zkonzumujeme nebo ho dáme do lednice, kde vydrží prakticky neomezeně dlouho. Nejlíp se kefír přecedí, když se napřed nádobou zatřepe, aby se obsah pěkně zhomogenizoval a houbičky nebyly "zazděné" v mléčných sraženinách. Přeceděné kefírové houbičky se dají zpět do vypláchnuté sklenice a dá se jim čerstvé mléko. Může s nimi dát zpět do sklenice i trošku hotového kefíru - urychluje to růst i fermentaci.
Pokud máte raději hustší kefír a nevadí Vám, že to bude trvat déle, může se kefír fermentovat v lednici. Pomalejší fermentace vytváří hustější kefír, což spoustě lidí více vyhovuje. Znamená to dát do sklenice stejné množství kefíráků a mléka jako při normálním způsobu, ale potom ji dát do lednice. Trvá to asi tak týden, než kefír dozraje.

Taky je možná kombinace obou metod - začít asi tak 12 hodin při pokojové teplotě, potom dát kefír do lednice a dokončit ho v chladu. Nebo naopak, začít v lednici a skončit při pokojové teplotě. Kefír je natolik přizpůsobivý, že zvládne různé druhy nakládání. Navíc takovými pokusy se může najít varianta, která Vám chuťově nejvíc vyhovuje.
Dvě polévkové lžíce Tibetské houby se přelijí asi 1/4 litrem nesvařeného mléka (postačující množství pro jednu osobu). Po 24 hodinách důkladně a opatrně zamícháme dřevenou nebo plastovou lžící. Pak scedíme přes plastový cedník. Houbu, která zůstane na cedníku, propláchneme pod tekoucí vodou a vrátíme zpět do vypláchnuté sklenice. Opět přelijeme nesvařeným mlékem. Ve sklenici přikryté mulem, gázou nebo papírovým ubrouskem necháme odstát 24 hodin, při pokojové teplotě. To provádíme po dobu 20 dnů.

Mléko pijeme každý večer před spaním. Po vypití už nic nejíme. Nevynecháme žádný den. Po 20 dnech učiníme desetidenní přestávku. Kůra se musí opakovat tak dlouho, dokud se nedostaví zřetelné a zřejmé zlepšení zdravotního stavu. Dbejte na to, aby houba byla vždy zalita mlékem, jinak zčerná a ztrácí po 25 dnech zdravotní účinky. Během desetidenní přestávky je třeba houbu čistit a zalévat čerstvým mlékem. Houba se nesmí dostat do styku s kovem. Zdravá houba se po 17 dnech zdvojnásobí. Pak lze množství dělit na polovinu a darovat jiným lidem. Prosím, nevyhazujte rozmnoženou část houby, ale darujte ji dalším lidem, protože je to opravdu vzácná houba.
Houbičky zalévám syrovým mlékem z mlékomatu, nepřevařuji ho. Plastovou lžící promíchám a zakryji ubrouskem, který zajistím gumičkou. Podle potřeby sklenici nechám buď na kuchyňské lince, kefír je rychleji hotový, nebo dávám do lednice a tam to trvá o nějaký ten den déle. Nebo se dá kombinovat lednička s linkou :o) Záleží na Vaší potřebě. Jakmile je kefír hotový (mléko je sražené, může se oddělit syrovátka, ale nevadí, stačí promíchat plastovou nebo dřevěnou lžící) promíchám jej a přes plastové sítko (koupila jsem si s většímy oky cca 2x2mm) scedím do misky. Lžičkou lehce kefírky promíchám, párkrát na sítku nadhodím a dávám zpět do sklenice. Zaleji mlékem, promíchám a nechávám je pracovat..... Kefírky proplachuji velmi zřídka a sklenici také pokaždé neumývám. Až dle potřeby.

Ze začátku jsem si na ně musela "zvyknout" a naučit se s nimi zacházet. Proplachovala jsem ze začátku, ale zjistila jsem, že se to nemusí, kefír je dřív hotový a je i hustší...... Všude se psalo, že pokud se začne objevovat sliz je to špatně a musím proplachovat a proplachovat, jinak o kefírky přijdu. A když jsem zjistila, že i mé kefírky začínají slizovatět (i když krásně voněly po kefíru a měly čistě bílou barvu), tak jsem dle rad proplachovala.... Ale slizu bylo čím dál tím víc. Byl čirý a konzistenci měl jako dětský sopílek a čím víc jsem je mnula v prstech, tím ho bylo víc,. Prostě nebyl na povrchu, ale vytlačovala jsem ho jakoby zevnitř těch houbiček. Takže jsem byla bezradná proč?? a co to vlastně je??? Na netu jsem zjistila, že je to přirozená součást kefírového kysání a ten sliz se jmenuje "Kefiran" Cituji doslovně ze zdroje na netu: "Toto je obvyklé a "slizu" se říká Kefiran. Je to část houbičky která dělá Kefír krémovým, tužší část houbičky dělá Kefír nakyslým. Čím déle necháte Kefírové houbičky v mléce, tím kyselejší Kefír budete mít. " Až když ho je mnoho, dávám kefírky tak na půl dne až na den vyhladovět do čisté vody do ledničky. Tvorba slizu se tím sníží.

Takto připravený kefír piju dle chuti a nedělám přestávky. Většinou odpoledne na svačinku a nebo večer před spaním. Je velmi osvěžující svojí jemně štiplavou nakyslou chutí a lehkým perlením na jazyku. :o) A hlavně vím co konzumuji - čistě mléko + kultury. Bez přidaných škrobů, želatin, barviv, konzervantů a dalších neřádů....
 
Pokud dokážete o něčem snít, dokážete to i uskutečnit. (Walt Disney)